Posadzki jastrychowe
Czym są posadzki jastrychowe?
Posadzki jastrychowe to podkład podłogowy, jest warstwą cementową bądź betonową, na której wykonuje się w dalszym etapie budowy końcowe warstwy wykończeniowe. Warstwy cementowe są wykonywane z zaprawy cementowej, mieszanki cementu i piasku, wykonanej bezpośrednio na placu budowy, tuż przed jej ułożeniem. Zaprawa powinna mieć konsystencję półsuchą, co sprawia, że wiąże ona szybciej niż podkłady o konsystencji płynnej i szczególnie w przypadku pomieszczeń zamkniętych unika się wprowadzania do budynku wody. Ponadto w ten sposób zmniejszamy zjawisko skurczu a warstwa podkładu jest mniej narażona na pęknięcia. Na etapie wykonawstwa możliwe jest dodawanie środków przyśpieszających wiązanie, uplastyczniających lub uszczelniających, co wpływa na usprawnienie realizacji budowy.
Do zalet podkładów cementowych i betonowych należy:
Proces powstawania
Przygotowanie podłoża
Podłoże musi być czyste, suche i stabilne. W przypadku konieczności, może być wykonane jego wyrównanie lub zastosowanie warstwy izolacyjnej.
Transport materiału
Do zbiornika agregatu ( miksokreta) wsypuje się składniki. Po dokładnym wymieszaniu sprężone powietrze, przy pomocy węża tłocznego, dostarcza mieszankę do miejsca docelowego. Umożliwia to transport zaprawy na stosunkowo dużą odległość
Rozprowadzenie jastrychu
Mieszankę jastrychową ściągamy łatą po wcześniej wypoziomowanych pasach z betonu, które zostały uzyskane wcześniej przy pomocy niwelatora.
Zatarcie mechaniczne
Po rozprowadzeniu jastrychu i jego wstępnym związaniu następuje jego zatracie mechaniczne przy pomocy zacieraczki. Podczas procesu zacierania, w odpowiednich miejscach, w posadzce wykonywane są dylatacje i nacięcia przeciwskurczowe.
Pielęgnacja
Po zakończeniu układania jastrychu należy zabezpieczyć go przed czynnikami zewnętrznymi i stosować się do przekazanych zaleceń.